Życie w rytmie slow - Warmia

Życie może byc w rytmie disco lub cza-cza...przynajmniej gdy wrzucimy do wyszukiwarki hasło "życie w rytmie...". Wokół nas szybkośc, ruch. P76-=manentnie niezmienna zmiana. Oczywiście w tej rzeczywistości najpopularniejszym "trendem" jest trend slow. Powolnośc, choc przyznacie, że polski odpowiednik słowa "slow" brzmi bardzo niekorzystnie. Powolnośc rozumiana jako trend pozostanie tak jak każdy z trendów i mód rzeczą powierzchowną. A nic co powierzchowne nie może nas odmienic. Medialne przykazy "nie żyj w pośpiechu" wcale nie poprawiają naszego nastroju, bo przecież łatwo mówic ale jak to właściwie zrobic. Byc "fit", "fun" i "slow" .... i nie pogubic się w znaczeniach. Właściwie najważniejsze są tu właśnie "znaczenia". Konieczna do zrozumienia będzie lektura kilku książek. Zacznijcie jednak od "Pochwały powolności" Carla Honore. A potem?

Po pierwsze trzeba usiąśc z notesem i długopisem (tak, tak temat do rozpisania jest analogowo) i zastanowic się co dla nas samych ma znaczenie. Na początku wypiszemy mnóstwo ogólników i gładkich słówek ale przebijając się przez powierzchownośc pojęc dojdziemy do sedna. Znajdź własne tempo życia. Swojego życia. Świat bez Ciebie się nie zawali. Najwyżej lekarstwo na raka wynajdą o dzień później...a może nawet to nie... Zresetowany mózg działa sprawniej to powinieneś wiedziec przy codziennym użytkowaniu wszelakiej elektroniki. Och, nie martw się to, że nie jesteś niezastąpiony nie oznacza wcale, że jesteś bezużyteczny.

Zastanów się co jest twoją pasją? Pamiętaj przy tym, że pasja to nie to samo co hobby. Hobby można zmieniac i miec kilka na raz. Pasja to to co porusza twoją krew szybciej.

To co? Znalazłeś już? Jeśli tak i na samym dnie jest "powolnośc" to wyrusz w slow-trip czyli podróż ślimaczym tempem na Warmię.

 

A więc Warmia a może raczej Warmija czyli czerwona ziemia. Esencja kultury regionu bo inaczej niż Mazury Warmia jest krainą historyczną o istotnym znaczeniu tradycyjnymi i kulturowym. Jeśli dodamy do tego malownicze krajobrazy - całe to "morze" łagodności pagórków, łąk i pól to właściwie co jeszcze robisz przed monitorem komputera? Odłącz się od Internetu, telefonu. Pamiętaj, że czas jest dla Ciebie a nie ty dla niego.

Możesz tutaj właśnie spyta dlaczego właściwie na Warmię? Bo tu slow-life i slow-food nie są tylko pojęciami z definicji. Tu definiuje je naturalne otoczenie i ludzie, którzy od ostatnich kilku dekad osiedlają się na tych terenach gromadnie. Przyciągają jak magnesy inne inspirujące osobowości. Uciekinierzyz miast zajmują miejsce autochtonów pasając kozy, sadząc sady jabłoni na cydr, uprawiają lawendę. Wprowadzają zamęt do wymęczonych, najpierw gospodarką planową i "pegerami" a potem rozkwitem przemysłu spożywczego, umysłów.

Koronczarki, malarze, rzeźbiarze, kowale artystyczni osoby takie jak chocby Piotr Romanowski, poeta i plastyk. Twórca i prezes Stowarzyszenia "Ręką dzieło". Albo Joanna z Lawendowego Pola, która od niedawna tworzy Muzeum Żywe. LINK

Będąc tutaj warto zajrzec do innych twórczych miejsc:

Siedziba „Ręką Dzieło” – Godki 21
Teatr Węgajty – Węgajty 18
Galerii Kawkowo – Nowe Kawkowo 30
Cegielni Art – Nowe Kawkowo 13
Koronczarnii – Nowe Kawkowo 46A
Kuźni Metalu i Pracowni Dźwięku – Wołowno 23
Pracowni Ikony – Nowe Kawkowo 27
„Tu i Teraz” Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego – Nowe Kawkowo 52A

W temacie slow food pierwsze nazwisko to Thorsten Buth. Niemiec, który zamienił Fryzję w zachodnich Niemczech na Warmię we wschodniej Polsce. W Alpach przez siedem lat uczył się produkcji serów szwajcarskich. Dziś wyrabia jeden z najdoskonalszych serów zagrodowych w Polsce. Robi również masło, twarogi, jogurty i piecze chleby. Wiadomo, chleb z serem...ale już o tym pisałam.

Kolejny temat to Marcin ..... i jego cydr z Kwaśnego Jabłka. Cydr nie byle jaki, "cydr nad cydrami" wśród tego co oferują aktualnie polscy cydrownicy.

Adresy warte odwiedzenia bez zbędnego pośpiechu:)
Thorsten Buth Gospodarstwo Ekologiczne - sery– Węgajty 10
Kwaśne Jabłko – cydry – Włodowo
Dorota Traut – chleb - Pupki 17
Kozia Farma Złotna – sery, jogurty - Złotna 29
Dorota Matusewicz - sery kozie w Pupkach – tel. 608605887
Julita Pękalska - sery kozie z kozieradką z Wołowno – tel. 695614270
Dariusz Napierała – miód – Nowe Kawkowo
Eko Eden – jajka, ziarna, pieczywo - Praslity 14
Różane Wzgórza – zioła i ziołowe nalewki, syropy - Szałstry 42
Kwaśne Drzewo Sauerbaum – sery - Zerbuń 32
Mikrodestylarnia w Jabłonce
Galeria Kawkowo – sklepik z lokalnymi specjałami i genialne tarty - Nowe Kawkowo 30
Aby podróżowac odpowiednio powolnie warto zatrzymywac się na noclegi w inspirujących miejscach oto mój mały ranking:
Moniówka – Nowe Kawkowo 11 – moniowka.pl
Lawendowe Pole - Nowe Kawkowo 11a
Kwaśne Jabłko – Włodowo
Wersal – Nowe Kawkowo 57 – nowekawkowo.pl
Butterfly Factory – Godki 21A – butterfly-factory.com
Chatka w Gaju – Godki - tel. 509 74 53 06

Wróć

Zapisz się na nasz newsletter!